top of page
Search
  • jarmohanninen

Muutoksia Osuustoimintakeskus Pellervon johdossa

Toimitusjohtaja Sami Karhulle on myönnetty ero Osuustoimintakeskus Pellervo ry:n toimitusjohtajan tehtävästä 1.4. alkaen. Sami Karhu on tehnyt pitkän ja tuloksellisen työn kansallisen osuustoimintajärjestön johdossa, ja laajentanut Pellervon jäsenkuntaa niin perinteisessä osuustoiminnassa kuin myös pienosuustoiminnassa.


Pellervon ja yhdistyksemme välit ovat olleet kiinteät ja toiminnalliset yli 20 vuotta. Toimitusjohtaja Sami Karhu on huomioinut Pellervon toiminnassa työosuuskuntien kehittämisen ja edunvalvonnan, jossa jälkimmäisessä hänen roolinsa on ollut erittäin merkittävä. Karhun määrätietoisen työn kautta olemme saaneet myös yhdistyksemme mukaan hyvään vuorovaikutukseen mm. työ- ja elinkeinoministeriön kanssa. Osuustoimintakeskus Pellervo ry:n jäsenenä yhdistyksellämme on myös jäsen Pellervon valtuuskunnassa.


Coop Finland kiittää toimitusjohtaja Sami Karhua erinomaisesta yhteistyöstä näinä vuosikymmeninä. Monet yhteiset ponnistukset, pohdinnat ja neuvot eivät hevillä unohdu. Toivomme, että Samin asiantunteva panos osuustoiminnan edistämisessä on edelleen yhteiskunnan käytettävissä, mitä tehtäviä tulevaisuus hänelle tuokaan tullessaan!

15 views0 comments

Recent Posts

See All

Yhteys Eurooppaan!

Osuuskuntayhdistys Coop Finland ry on Euroopan tuotanto- ja palveluosuuskuntien liiton CECOPin jäsen. Olemme edustettuna myös CECOPin hallituksessa. Kaiken kaikkiaan tässä eurooppalaisessa työ- ja sos

Eliisa Troberg työelämäprofessoriksi Turkuun

Osuuskuntayhdistys Coop Finlandissa hallituksen jäsenenä ja muutenkin aktiivisesti toiminut Eliisa Troberg on aloittanut osuustoiminnan työelämäprofessorina Turun yliopiston kauppakorkeakoulussa. Hän

Comments


bottom of page